دکتر محمد تيجاني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • مصاحبه دكتر تيجاني با موسسه تبيان  
 • 1389-09-27 17:10:34  
 • تعداد بازدید : 46   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •   •  

  - شما از فرزندان امام حسن علیه السلام هستید؟
  خیر، جد ما ابراهیم الموجد از فرزندان امام حسین علیه السلام است. محمد موسی کاظم که در جوار امام حسین علیه السلام در کربلا مدفون شده است و بارها او را زیارت کرده ام .
  ما در تونس سادات را اشراف می نامیم البته همه سادات با اسم سید خطاب میشوند. لکن اینها کسانی هستند که طبقه ی ساداتی شان از دیگران شناخته شده است. ما در تونس عمامه سیاه و سفید نداریم بلکه مثل بقیه اهل سنت در کشورهایی مثل لبنان و مصر یک کلاه قرمز می پوشیم که عمامه ای سفید رنگ اطراف آن پیچیده شده است لکن طبقه ی سادات به واسطه ی شجره ای که دارند شناخته میشوند.
  در زمانهایی که حکومت سلطنتی در تونس برقرار بود هر حاکم جدیدی که می آمد باید شجره ی اشراف را مُهر میکرد و اینطور جا افتاده بود که اشراف از حقوق ویژه ای برخوردارند مثلا اگر کسی می مرد در حالی که هیچ وارثی نداشت اموالش را به نفع اشراف مصادره میکردند .

  اما زمانی که حکومت جمهوری حاکم شد و حکومت سلطنتی برچیده شد رئیس جمهور این کار را نژادپرستانه دانست و باقی مانده ی رسوم جاهلیت برشمرد و دستور داد این نوع اموال به نفع دولت مصادره شوند .
  الان اکثر حسنی ها در مغرب زندگی می کنند لکن از اهل سنت هستند و با شیعه دشمن هستند. در حقیقت باید اینها را گمراه دانست چرا که اینها با اصل و ریشه و مبدأ خودشان دشمنی می ورزند. من به یکی از اینها گفتم که اهل تشیع پدران و اجداد شما را دوست دارند و ایشان را احترام میکنند و آنها را معصوم تلقی میکنند پس چگونه است که شما با ایشان دشمنی می ورزید و ایشان را مورد لعن و دشنام قرار میدهید؟
  همین اواخر بود که پادشاه مغرب سفیر ایران را به این بهانه که باعث گسترش تشیع است بیرون کرد و تمامی روابط خود با ایران را قطع کردند.
  گسترش تشیع به این شکل حکومت مغرب را به خشم آورد و آن را نتیجه ی انقلاب اسلامی ایران که منسوب به امام خمینی بود دانستند و شیعیان را به سیاسی بودن متهم کردند.
  اولین چیزی که در مواجه ی با آن حیرت زده شدم و باعث شیعه شدنم شد این بود که متوجه شدم که شیعه به جز قرآن کریم هیچ کتابی را کاملا صحیح و معتبر نمیداند و این بسیار مرا جذب کرد بر خلاف اهل سنت که صحاح سته را صحیح ترین کتابها بعد از قرآن میدانند.

  در حقیقت هم اکنون شیعه در تمامی دنیا مورد هجوم گسترده و همه جانبه قرار گرفته است تا جایی که حتی کتابهای شیعه نیز ممنوع شده اند. کتاب من در تونس به چاپ رسید و علی رغم اینکه نامه ای در مدح ریاست جمهوری و همچنین حکم صادره از وکیل جمهوری تونس در آن وجود داشت ممنوع الانتشار شد. چون که دولت صعودی آن را منع کرده بود . متأسفانه دولت سعودی به خاطر اموال هنگفتی که به دولتهای عربی و اسلامی می بخشد نفوذ فوق العاده ای در این کشورها دارد . من وزیر داخلی تونس را دیدم و به این مضمون به من گفت که ما به خاطر تو دشمنی دولت سعودی را به جان نمی خریم چرا که در کتاب تو مذهب وهابیت مورد شتم و دشنام قرار گرفته است؛ و بعد از آن هم تمامی کتابهایم بلکه تمامی کتب شیعه را ممنوع اعلام کردند حتی کتابهایی مثل مفاتیح الجنان را هم ممنوع کردند چرا که اینها در کارگروهی که در سعودی حضور دارد مورد بررسی قرار میگیرد و می گوید این کتاب از کتب ضاله است و در آن لعن صحابه آمده است چرا که مراد از اولی و دومی عمر و ابوبکر است .
   
  - شما تأثیرات رهبری امام خمینی در انقلاب اسلامی و نیز در حال حاضر رهبری آیت الله خامنه ای را بر روی حوادث عالم چگونه ارزیابی می کنید؟

  در واقع اینها بسیار مؤثر بوده اند. رهبری شایسته ای که به زعامت امام خمینی شکل گرفت جوهر و شالوده ی وجودی اش اتحاد و همبستگی مسلمین بود. اولین باری که با امام رحمة الله علیه برخورد داشتم در نوفل لوشاتو بود که به همین دلیل بود که چاپ کتابم تا سال 82 به تاخیر افتاد و در آن هنگام دریافتم که دعوت امام به یکپارچگی و اتحاد مسلمین است و این تاثیر ویژه ای در حرکتهای اسلامی در مصر و تونس و الجزائر و بسیاری از مناطق جهان داشت لکن عکس العملها و فعالیتهای آمریکایی و برخی متعصبان باعث تشکیک در حرکت امام شد به گونه ای که گفته شد امام در پس پرده هدفی دیگر را پی گرفته بود چرا که در قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده است که مذهب رئیس جمهور فقط باید جعفری باشد و این همان قوم گرایی و مذهبی گری است و امام بعد از این برخی از همراهان خود را به دلیل اینگونه شایعات از دست داد .
  و امروز نیز رهبر انقلاب همان راهی را که امام آغاز کرد در پیش گرفته است و مسئله ی وحدت اسلامی را بیشترین ارزش و اعتبار بخشیده است. و تمامی این کنفرانسهایی هم که با نام وحدت اسلامی برگزار میشود و من در چهار مورد از آنها به سخنرانی پرداخته ام دقیقا همین هدف را دنبال میکند. تمامی سخنرانی های رهبر انقلاب هم همگی به مسئله ی وحدت اسلامی اشاره دارد و نیز فتاوای ایشان مثل همین فتوایی که اخیرا اظهار داشتند نشانگر این حقیقت است که شعار ایشان وحدت مسلمین است، چنانکه امام هم در یک فتوای بی سابقه نماز پشت سر وهابی ها را در مراسم حج جائز شمردند که همه ی اینها به این خاطر است که دست توطئه طلب دشمن را که به دنبال سوء استفاده از اختلافات شیعه و سنی است برای همیشه قطع کنند .   
  من وزیر داخلی تونس را دیدم و به این مضمون به من گفت که ما به خاطر تو دشمنی دولت سعودی را به جان نمی خریم چرا که در کتاب تو مذهب وهابیت مورد شتم و دشنام قرار گرفته است؛ و بعد از آن هم تمامی کتابهایم بلکه تمامی کتب شیعه را ممنوع اعلام کردند حتی کتابهایی مثل مفاتیح الجنان را هم ممنوع کردند چرا که اینها در کارگروهی که در سعودی حضور دارد مورد بررسی قرار میگیرد و می گوید این کتاب از کتب ضاله است و در آن لعن صحابه آمده است چرا که مراد از اولی و دومی عمر و ابوبکر است .
  - نظر شما در مورد دانشگاه الازهر چیست؟
  دانشگاه الازهر پیش از هر چیز یک دانشگاه اسلامی است که به دست فاطمیون مهاجر از تونس و منسوب به حضرت زهرا سلام الله علیها تأسیس شد .  

  این دانشگاه هم اکنون به یک دانشگاه سنی تبدیل شده است چرا که فاطمیون اسماعیلی بودند و همانطور که میدانید اینها همان غُلات و  باطنیه هستند که عقائدشان با عقل انسان در تعارض است فلذا مردم به مبارزه با اینها پرداختند که در این بین دولت سنی ایشان را از این معرکه نجات داد و هم اکنون می بینیم که کلیه ی علوم اهل سنت در این دانشگاه تدریس میشود و از شیعه فقط در حاشیه ها و آن هم به بدنامی یاد میکند. اما در دوره های اخیر طبق مواضع سیاسی مواضع ایشان نیز مورد تغییر و تحول قرار میگیرد. مثلا جمال عبد الناصر که با یک خانواده ی شیعی وصلت کرده بود نرمش بیشتری نسبت به شیعیان نشان میداد چنانکه اجازه ی تاسیس مرکز تقریب مذاهب را صادر کرد و نیز اجازه داد محمد شلتوت فتوای مشهورش مبنی بر جواز تعبد به مذهب جعفری را صادر کند .
  و معروف است که اینها کم کم به فتاوای شیعه رجوع میکنند مثل قضیه ی ازدواج عرفی را که در ابتدا حرام و زنا میدانستند بعدا امضاء کردند یا قضیه ی سه طلاق را بنا بر مذهب شیعه صحیح دانستند که طلاق باید بعد از طلاق و عده ی قبلی باشد یا در مسئله ی ارث که سلیم الحص در جایی که فقط یک دختر باقی مانده باشد تمام ارث را متعلق به او میداند در حالیکه اهل سنت فقط نصف را صحیح میدانند و در یک کلام میشود گفت که علما الازهر کم کم به حقیقت تشیع پی میبرند .
   
  - شما قبلا گفته بودید که اخلاق شیعه شما را جذب کرد حال سؤال من این است که بعد از اینکه به تشیع
  مشرف شدید  چه چیز شما را جذب کرد؟
   
  اولین چیزی که در مواجه ی با آن حیرت زده شدم این بود که متوجه شدم که شیعه به جز قرآن کریم هیچ کتابی را کاملا صحیح و معتبر نمیداند و این بسیار مرا جذب کرد بر خلاف اهل سنت که صحاح سته را صحیح ترین کتابها بعد از قرآن میدانند. البته برخی مسائل وجود دارد که هنوز نتوانسته ام قبول کنم مثل قضیه ی معراج که در آن موسی علیه السلام پنج یا ده بار به خداوند متعال مراجعه کرده و تقلیل نماز را از او میخواهد در حالیکه این موضوع با علم الهی سازگار نیست یعنی موسی میداند ولی خداوند آگاهی ندارد .
   
  - بنابراین این مطلب باید باعث تردید شما می شد؟
  خیر، چرا که من محقق هستم و هر حدیثی را که با قرآن در تعارض باشد رد میکنم و این دلیل نمیشود که اصل تشیع را انکار کنم. و متأسفانه برخی از عادات و امور خاص در شیعه وج

  ود دارد که جزء مسلمات آنها به شمار می آید در حالی که به نظر من هیچ رنگ و بوی دینی ندارد .
  در بین پرانتز هم به این مطلب اشاره میکنم که تعداد اشراف اهل سنت بسیار بیشتر از سادات شیعه است و اینها در پی نقاطی هستند که محل بحث و مناقشه باشد تا بتوانند بوسیله ی آن شیعه را مورد طعن قرار دهند .
  وهابیت این چنین هستند و از کلام حق که همان توحید است برای اثبات باطل که نفی واسطه در اسلام است بهره میگیرند تا محمد و اهل بیتش را از صحنه اسلام محو کنند و این توطئه صهیونیستی به حساب می آید و من با استناد به قرآن و سنت نبوی ثابت کرده ام که توسل به واسطه نه تنها جائز بلکه واجب است. من به آن عالم وهابی گفتم اگر عمر مشرک بوده است پس من هم مشرک هستم چرا که عمر به عباس عموی پیامبر توسل جست و گفت: اللهم انا کنا نتوسل بحبیبک محمد .
  و ما اهل توحید هستیم  و خداوند متعال میفرماید: «بسم الله الرحمن الرحیم ان الذین تدعون من دون الله بشر امثالکم» یعنی محمد و علی بشرند و من تمامی هر آنچه که در مورد واسطه در اسلام وارد شده است را قبول دارم اما خداوند متعال میفرماید: «اذا سألک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان» این مسئله همانند قضیه ی خوارج است که می گفتند لا حکم لک یا علی انما الحکم الا لله  یعنی کلام حقی که بوسیله ی آن باطل اراده شده است؛ الان هم وهابیت این چنین هستند و از کلام حق که همان توحید است برای اثبات باطل که نفی واسطه در اسلام است بهره میگیرند تا محمد و اهل بیتش را از صحنه اسلام محو کنند و این توطئه صهیونیستی به حساب می آید و من با استناد به قرآن و سنت نبوی ثابت کرده ام که توسل به واسطه نه تنها جائز بلکه واجب است. من به آن عالم وهابی گفتم اگر عمر مشرک بوده است پس من هم مشرک هستم چرا که عمر به عباس عموی پیامبر توسل جست و گفت: اللهم انا کنا نتوسل بحبیبک محمد .
  و به این شکل در مباحثات باید از نقاط ضعف و از خفایای اعتقادات طرف مقابل مطلع باشی تا بتوانی به نحو مطلوب او را اقناع کنی .
   
  - همانطور که میدانید ماهواره ها و اینترنت رشته ی افکار عمومی و خصوصا فکر جوانان را در دست گرفته
  اند؛ حال شما نقش این مسائل را در نشان دادن حقانیت شیعه چطور ارزیابی میکنید؟

  اینترنت به عنوان زبان رایج عصر ما مطرح است و بسیاری از جوانان شغلی که به آن به شکل جدی می پردازند نشستن جلوی صفحات اینترنت است. فلذا باید کلام شیعی در اینترنت کلامی قانع کننده باشد به دور از سب و لعن و شتم دیگران. و من یک نمونه از محاضرات اینترنتی خودم را بیان میکنم تا روش بحث و مناقشه را به خوبی در یابید .
  در یکی از محاضرات بعد از این که حدود سه یا چهار ساعت صحبت کردم شخصی با من تماس گرفت و گفت: لعنت خدا بر تو تیجانی! تو یهودی هستی! من از عکس العمل منفی دیگران جلوگیری کرده و گفتم: برادر من اولا به خاطر اینکه مرا مورد سب و لعن قرار دادی از خداوند متعال برای تو طلب بخشش میکنم، اما در مورد اینکه مرا یهودی خطاب کردی بگو که چه چیزی گفته ام که مرا اینگونه متهم میسازی، من فقط گفتم که محمد و اهل بیتش علیهم السلام به عنوان واسطه هستند. والله اگر الان یک یهودی به من چنین توصیه ای بکند از او تبعیت میکنم و او را به عنوان بهترین دوستم انتخاب میکنم . در همین هنگام بود که شخصی از مصر تماس گرفت و گفت که همین الان شیعه شدم چرا که از کلام سید تیجانی اینطور فهمیدم که فقط این روش میتواند اسلوب و روش اهل بیت علیهم السلام باشد .
   
  - نظر شما در مورد دو شبکه ی الکوثر و العالم چیست؟
  این دو شبکه از شبکه هایی هستند که من شخصا به آنها علاقه مند هستم و در این دو شبکه سب و لعن و شتم راه ندارد و به واسطه ی همین دو کانال ماهواره ای است که خیلی ها جذب شده و به تحقیق پیرامون تشیع پرداخته اند و روشن شده اند .
  اجر همگی با خداوند متعال و از خداوند متعال خواستارم که همگی را موفق بدارد و حق را آنگونه که هست به ما نشان دهد و توفیق تبعیت آن را روزی ما قرار دهد و باطل را آنگونه که هست به ما نشان دهد و توفیق اجتناب آن را به ما بدهد بحق محمد وال محمد.

  - پیام شما به تمام کسانی که این مصاحبه را می خوانند چیست؟
  باید به دنبال کلام صادقانه و مخلصانه ای که خالی از هرگونه سب و لعن و هر کلام سبک و زشتی که دیگران را تحریک میکند، باشیم. خداوند تبارک و تعالی میفرماید: «وَلاَ تَسُبُّواْ الَّذِینَ یَدْعُونَ مِن دُونِ اللّهِ فَیَسُبُّواْ اللّهَ عَدْوًا بِغَیْرِ عِلْمٍ (1)» و باید مجاهدانه برای گسترش و ترویج علوم اهل بیت علیهم السلام تلاش کنیم و از همه برادران میخواهم که تقوا پیشه کنند و این همان پیام الهی به تمامی خلق است .
  و من این کار جمهوری اسلامی را که اینترنت را بر بسیاری از مردم منع کرده است سرزنش نمیکنم چرا که در واقع میخواهد از گسترش این وبا و سرطان جلوگیری به عمل آورد
  - به نظر شما جوانان چگونه باید در میدانهای علمی حاضر شوند؟
  جوانان عمدتا به واسطه ظواهر دنیوی متاثر میشونند و این دلیل این مطلب است که اینها از دوران کودکی تربیت صحیح اسلامی را دریافت نکرده اند چرا که  "کل مولود یولد علی الفطره الا ان ابواه یهودانه او ینصرانه او یمجسانه(2)" و این همان چیزی است که امام خمینی هم در مورد آن نگران بودند و می فرمودند که بیشتر از این که از خارج بترسم از داخل نگرانم و در طول زمان هم دیدیم که جوانانی که از داخل به محاربه با نظام اسلامی پرداختند بسیار بیشتر از خارج و آمریکا بود و حتی آمریکا هم به واسطه همین ها میتواند به مقاصدش برسد .
   
  - جوانان خودشان را چگونه مجهز کنند؟

  جوانانی که مجهز به علم هستند و از علوم پاک و مطهر بهره برده اند حتی اگر کافر هم بشوند برمیگردند، اگر در سن کودکی تربیت صحیحی دریافت کرده باشند بالاخره باز میگردند و توبه میکنند .
   
  - شما اساسی ترین مسئله ی فرهنگی جهان اسلام را چه می دانید؟

  فرهنگی که جمهوری اسلامی بر آن متمرکز شده است همان فرهنگ ناب و حقیقی است و بنده و بسیاری از متفکرین، نسل آینده را بسیار نیکوتر از نسل فعلی میدانند چرا که این تربیت اخلاقی و فرهنگی که از طریق تلویزیون به جوانان منتقل میشود بسیار مؤثر است .
  و من این کار جمهوری اسلامی را که اینترنت را بر بسیاری از مردم منع کرده است سرزنش نمیکنم چرا که در واقع میخواهد از گسترش این وبا و سرطان جلوگیری به عمل آورد .

  لکن در مقابل هم باید توجه داشته باشیم که از سختگیری بیش از حد باید پرهیز کنیم چرا که با آسانگیری، مردم دین را قبول میکنند «قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِینَةَ اللّهِ الَّتِیَ أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالْطَّیِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ (3)» و یا  «یُرِیدُ اللّهُ بِكُمُ الْیُسْرَ وَلاَ یُرِیدُ بِكُمُ الْعُسْرَ (4)» و در دین به ما سفارش شده است که اهل آسانگیری باشیم نه سختگیری. در قضیه ای آمده است که شخصی وارد مسجد حضرت رسول صلوات الله علیه شد و بول کرد، اطرافیان حضرت خواستند او را بکشند اما حضرت ایشان را منع کردند و فرمودند انما بعثت لتیسروا لا لتعسروا ، لتبشروا لا لتنفروا، که این اخلاق نیکوی حضرت صلوات الله علیه و آله باعث جذب آن شخص شد .

  پاورقی ها
  ---------------------------------------------------------------------------
  (1)   آنهایى را كه جز خدا مى‏خوانند دشنام مدهید كه آنان از روى دشمنى [و] به نادانى، خدا را دشنام خواهند داد "انعام آیه 108"
  (2)  هر کودکی بر حسب فطرت (خدا جوست و حقیقت طلب) آن چیزی که پیش می آید این است که پدر و مادرش او را یا یهودی می نمایندش و یا نصرانی و یا زردشتی.
  (3) [اى پیامبر] بگو: «زیورهایى را كه خدا براى بندگانش پدید آورده، و [نیز] روزیهاى پاكیزه را چه كسى حرام گردانیده؟ "اعراف آیه 32"
  (4) خدا براى شما آسانى مى‏خواهد و براى شما دشوارى نمى‏خواهد"بقره آیه 185  مصاحبه از گروه دین و اندیشه تبیان

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  تازه ترین ها
   
  سياست امام خامنه‌اي سياست الهي است «محمد تیجانی سماوی» اسلام‌پژوه شیعه تونسی، در 2 فوریه 1943 میلادی (1315) در شهر «قوضه» در جنوب تونس زاده شد. خانواده او اصالتاً از شهر «سماوه» عراق بودند که بعدها به تونس مهاجرت کردند. تحصیلات ابتدایی را در یکی از شعبه‌های دانشگاه زیتونه گذراند و پس از استقلال تونس و به مدارس فرانسوی عربی رفت و نهایتاً مدارج دبیرستان پیش‌دانشگاهی را گذراند. اقدامات تروريست‌هاي سوريه نتيجه فتواهاي وهابي است "محمد تیجانی سماوی» اسلام پژوه تونسی در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس درباره هتک حرمت مزار «حجر بن عدی» صحابه امام علی (ع) توسط افراد مسلح در سوریه گفت: این اقدام از افکار وهابی‌ها ریشه گرفته است، تاریخ وهابی‌ها مملو از این اقدامات است. دعاي روزانه ماه رمضان دعای روزانه ماه رمضان دعای روزانه ماه مبارک رمضان دعاى روز اول ماه مبارك رمضانبسم الله الرحمن الرحیم اللهمَ  اجْعلْ صِیامی فـیه صِیـام الصّائِمینَ وقیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ ونَبّهْنی فیهِ عن نَومَةِ الغافِلینَ وهَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ واعْفُ عنّی یا ع... اعمال شب و روز نيمه شعبان اعمال شب و روز نیمه شعبان اعمال شب و روز نیمه شعبان دعا و نیایش شب نیمه شعبان، شب بسیار مباركى است. از امام جعفر صادق علیه السلام روایت است كه از امام محمدباقر علیه‌السلام در مورد فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد؛ امام فرمود آن شب بعد از لیلة القدر... امام خامنه اي رهبر بيداري اسلامي است مصاحبه با خبرگزاری مشرق تيجاني: امام خامنه‌اي رهبر بيداري اسلامي است  همه دانشمندان و علماي فرزانه اسلام كه اسلام صحيح و قرآني و اسلام بر پايه سنت نبوي را نمايندگي مي‌كنند، بر اين مسئله اتفاق نظر دارند كه رهبري امت اسلامي با اي... بايد جهانيان را با فرهنگ و معارف غدير هرچه بيشتر آشنا كرد بايد جهانيان را با فرهنگ و معارف غدير هرچه بيشتر آشنا کرد استاد دانشگاه سوربون فرانسه گفت: بايد جهانيان را با معارف بسيار پربار اهل بيت(ع) و از جمله فرهنگ و معارف غدير هرچه بيشتر آشنا کرد. "دکتر محمد تيجاني سماوي" روز سه شنبه در ادامه همايش چهار روزه "غدير محور وحدت مسلمين" در مشهد افزود: بايد با بهره ... محمد(ص) و على(ع) از ديدگاه شيعيان به ويژه ايرانيان محمد(ص) و على(ع) از ديدگاه شيعيان به ويژه ايرانيان پرسش: آيا حقيقت دارد كه شيعيان و مخصوصاً ايرانيان على(عليه السلام) را بالاتر از پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله)مى دانند و حتى او را خدا مى خوانند!؟ و نيز برخى معتقدند كه جبرئيل اشتباهاً وحى را به محمد(صلى الله عليه وآله) نازل كرده، در صورتى كه ماموريت جبرئيل، رساندن وحى به على(عليه السلام) بوده است؟ دلايل توجه ويژه ى ايرانيان به تشيع دلايل توجه ويژه ى ايرانيان به تشيع پرسش: چرا ايرانيان توجه خاصى به تشيع دارند؟ پاسخ: بعد از فتح ايران به دست قواى مسلمين، ايرانيان آزادى نسبى داشتند و اكراه و اجبارى هم در پذيرش دين مقدس اسلام نداشتند. ولى بر اثر معاشرت با مسلمين، به حقانيت اسلام پى بردند و دين چندين هزار ساله خود را، ناقص تشخيص داده و به اسلام گرويدند...... قدمت شيعه از زمان پيغمبر گرامى اسلام(ص) قدمت شيعه از زمان پيغمبر گرامى اسلام(ص) آيا مذهب شيعه يك مذهب سياسى است كه به دست عبدالله بن سباى يهودى در زمان عثمان ـ خليفه سوم ـ ابداع شد، سپس ايرانيان كه با عربها سابقه بدى داشتند با اين سلاح در مقابل اعراب مسلمان ايستادند. آنگاه تشيع در زمان ديالمه تقويت گرديد و سپس در زمان صفويه مذهب رسمى ايران شد. در صورتى كه در زمان نبى مكرم اسلام(صلى الله عليه وآله) نامى از شيعه وجود نداشته است؟ پاسخ: اولاً بايد گفت كه از ديد شيعيان، عبدالله بن سبأ(1) يك يهودى و ملعون است و در اخبار شيعه از وى مذمت بسيار شده است. ثانياً شيعه يك حزب سياسى نيست كه در زمان خلافت عثمان درست شده باشد، بلكه...... اذكار ماه شعبان اذکار ماه شعبان در کل این ماه هزار بار ذکر « لا اِلهَ اِلا اللهُ وَلا نَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ » را كه ثواب بسیار دارد؛ گفته شود. هر روز هفتاد مرتبه ذکر « اَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» گفته شود..... چرا على(ع) وصيت كرد قبرش پنهان بماند؟ چرا على(ع) وصيت كرد قبرش پنهان بماند؟ چون شهادت حضرت، در آغاز زمان شكل گيرى قدرت معاويه و طغيان بنى اميه و حضور ساير گروه هاى زخم خورده ناكثين و قاسطين و مارقين اتفاق افتاد، آن بزرگوار وصيت نمود كه جسدش را شبانه دفن نمايند و حتى علامتى بر روى آن نگذارند. .... اهل سنت واقعي در چند خط اهل سنت واقعی در چند خط بيشتر علما و امامان اهل سنت، ايراني بوده‌اند و نه تنها شيعه نبوده بلکه تعصّب شديدي ضدّ شيعه و شيعيان ابراز داشته‌اند. کافي است بدانيم بزرگ‌ترين مفسّر آنها که زمخشري است ايراني مي‌باشد و بزرگ‌ترين محدثين آنها بخاري و... رهبري ايران در قلب مسلمانان جهان قرار دارد رهبری ایران در قلب مسلمانان جهان قرار دارد  دکتر تیجانی: رهبری ایران در قلب مسلمانان جهان قرار دارد دکترمحمد تیجانی السماوی، محقق شیعه و نویسنده کتاب آن گاه هدایت شدم، در گفت و گوِی با خبرگزاری رسا، ابراز داشت: علاقه من به رهبر امت اسلامی، حضرت آیت الله سید علی خامنه ای، علاقه ای است ک... انتقاد دكتر تيجاني از فتواهاي تكفيري بر ضد شيعيان انتقاد دکتر تیجانی از فتواهای تکفیری بر ضد شیعیان کتر تیجانی با ابراز تاسف از صدور فتواهای تکفیری از سوی علمای وهابی، آن را محکوم کرد. وی در مصاحبه با پایگاه خبری "نون"، با اشاره به اوضاع نامناسب امنیتی در شهرهای عراق تاکید کرد: افتخار من این است که در کنار بارگاه ائمه اطهار(ع) در کربلا و نجف اشرف شهید شوم سياست امام خامنه‌اي سياست الهي است سیاست امام خامنه‌ای سیاست الهی است «محمد تیجانی سماوی» اسلام‌پژوه شیعه تونسی، در 2 فوریه 1943 میلادی (1315) در شهر «قوضه» در جنوب تونس زاده شد. خانواده او اصالتاً از شهر «سماوه» عراق بودند که بعدها به تونس مهاجرت کردند. تحصیلات ابتدایی را در ی... دكتر تيجاني : ايرانيان مي‌خواهند پرچم اسلام برافراشته شود دکتر تیجانی : ايرانيان مي‌خواهند پرچم اسلام برافراشته شود به گزارش پایگاه بقیع به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، دكتر محمد تيجاني سماوي را بسياري در ايران و جهان اسلام با كتاب «ثم اهتديت» مي‌شناسند؛ كتابي كه بسيار مورد علاقه و توجه خوانندگان از جمله رهبر انقلاب قرار گرفت. تيجاني خود دراين‌باره مي‌گويد: «ايشان (رهبر انقلاب) كتاب «ثم اهتديت» را ستايش نمودند و گفتند اين كتاب، كتاب تو نيست بلكه نسيمي از بركات اهل بيت (ع) است.» به مناسبت هفته وحدت به سراغ اين نويسنده و پژوهشگر مسائل اسلامي رفتيم تا درباره موضوع وحدت و مسائل جهان اسلام به گفت‌وگو بپردازيم: خدمتگذاري دكتر تيجاني در حرم حسيني(ع) خدمتگذاری دکتر تیجانی در حرم حسینی(ع) حجت الاسلام دکتر سید محمد تیجانی سماوی» نویسنده و متفکر تونسی است که پس از زیارت عتبات مقدسه عراق به خدمتگزاری در مرقد شریف امام حسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام مشغول شد. چهل حديث « تربيت كودك و نوجوان » چهل حديث قهر كن، ولى طولش نده شخصى مى گويد: از دست فرزندم نزد امام كاظم عليه السلام شكايت كردم. حضرت به من فرمودند: لاتَضْـرِبْهُ وَاهْجُـرْهُ وَلاتـُطِلْ. حضرت به من فرمودند: او را كتك نزن و با وى قهر كن، اما آن را طولانى نكن. اقدامات تروريستهاي سوريه نتيجه فتواهاي وهابي اقدامات تروریستهای سوریه نتیجه فتواهای وهابی است "محمد تیجانی سماوی» اسلام پژوه تونسی در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس درباره هتک حرمت مزار «حجر بن عدی» صحابه امام علی (ع) توسط افراد مسلح در سوریه گفت: این اقدام از افکار وهابی‌ه... فعاليت شيعيان درعربستان فعالیت شیعیان درعربستان اساسا نقطه آغاز تشیع در جهان اسلام حجاز و به‌طور مشخص مدینه منوره بوده است كه گروهی از صحابه پیامبر(ص) همچون ابوذر و سلمان و مقداد و عمار و ...